הפרעות פיזיולוגיות – הפרעות אינטלקטואליות

הפרעות פיזיולוגיות

הפרעות פיזיולוגיות בעיה פסיכולוגית עם ביטוי גופני. כולל טיקטים ותסמונת טורט, הפרעות אכילה, הפרעות שינה, הרטבת לילה (enuresis).

טיקים – תסמונת טורט

בהתכווצות שריר יש איזשהו גירוי בשריר, שעובר לחוט השדרה, חוזר לשריר והשריר מתכווץ. בטיק, לעומת זאת, הגירוי מגיע מחוט השדרה לגרעינים הבאזאלים ועוברים ב- CSTC (corticostriatothalamocortical pathway) ובחזרה לשריר. בטיק האדם מרגיש דחף לעשות איזושהי פעולה. אם הטיק הוא במיתרי הקול וזה יוצא כמשהו קולי זה מכונה תסמונת טורט.

מה קורה במסלול?

נדבקים לגירוי גם אלמנטים פסיכולוגים. מצד שני, כמו בהפרעה כפייתית יש דחף לעשות משהו, להגיד משהו, אבל האדם יכול להתאפק, אך רק באופן חלקי. יש דמיון ביולוגי בין טיקים להפרעה כפייתית. לפעמים הקולות בטורט יוצאים כקללה, שהיא הרבה פעמים רלוונטית בקונטקסט החברתי. הילד עובר סבל נוראי, כי הוא לא יודע מתי הוא יכול לשלוט בטיק ומתי לא. כל תחושת העצמאות והאוטונומיות משתבשת.

ההפרעה מתפתחת בצורה מאד מוזרה במשך החיים. הרבה פעמים מתחיל כהפרעת קשב וריכוז, הופך להיות טיקים ואח"כ להפרעה כפייתית. אפשר לראות איך הקשר בין גוף ונפש מתפתח עם הגיל. מקור הבעיה הוא בגנגליונים הבאזאלים. אחת הבעיות היא טיפול בילד שסובל גם מבעיות קשב וריכוז וגם מטיקים, כי הגברת המערכת הדופאמינרגית מגבירה את הטיקים.

הפרעות אינטלקטואליות

הפרעות אינטלקטואליות – פיגור שכלי בודקים לפי רמת ה- IQ במבחן ווקסלר גבולי – 71-84 פיגור קל 50-70 פיגור בינוני 35-50 קשה – 20-35 עמוק – < 20 עד גיל 16 יש 3% מפגרים ומעל גיל 18 יש 1%.

יכולת התפקוד היא מה שקובעת, וזה שוב קשור לדרישות של החברה. כדי לבצע עבודות מסוימות הדרישות לא גבוהות וניתן להסתדר. בבית ספר הדרישות יותר גבוהות ואז נחשבים למפגרים. צריך תמיד להסתכל על האדם מ-3 כיוונים: פסיכולוגי, ביולוגי וחברתי.

צריך להבין שתמיד יש קשר מאד הדוק בין כל הגורמים האלה והיכן שנחתוך את המעגל זה תלוי במשאבים שיש לנו. איפה מטפלים במעגל זה עניין של כל מקרה לגופו. קשה להשיג טיפולים פסיכולוגים טובים לילדים, ולכן לעתים מתערבים ברמה ביולוגית, לעתים עדיף לשנות את הסביבה, אך זה קשה.

פרופ' אלן אפטר – מומחה לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר 🙂

מוזמנים ליצור איתי קשר לתיאום פגישת ייעוץ: 073-7023761 (מרפאות פתח תקווה/גני תקווה)